BohaterOn

W grudniu 2023 r. i styczniu 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Wydminach wzięli udział po raz kolejny w projekcie historyczno-edukacyjnym BohaterOn. Tym razem w ramach projektu uczniowie wysłuchali słuchowiska „Bombka z Memminegen” w reżyserii Macieja Mydlaka. Słuchowisko powstało z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej i Polskiego Radia Olsztyn. W dzisiejszym cyfrowym świecie warto powracać do takich form edukacji, które pozwalają rozwijać wyobraźnię, skupienie, bardziej skupić się na słuchaniu niż oglądaniu. Młodzież słuchając opowiadania pracowała z kartami pracy oraz wykonała bombki wzorowane na oryginalnej bombce „Zagłoby”, które później zostały zawieszone na szkolnej choince. Była to kolejna nietypowa lekcja historii w naszej szkole dzięki, której uczniowie poznali historię tytułowego bohatera, postaci autentycznej walczącej o wolną i niepodległą Polskę w czasie II wojny światowej.
„Bombka z Memmingen” to opowieść o wigilii Bożego Narodzenia w rodzinie Dembińskich, która stała się przyczynkiem do opowiedzenia wojennych losów nestora rodu – Aureliusza Zenona Dembińskiego. Tytułowa bombka z Memmingen to ozdoba choinkowa, która została wykonana w niemieckim stalagu przez 16-letniego wówczas Aureliusza i jego towarzyszy. Wówczas ta ozdoba bożonarodzeniowa z białoczerwoną bibułą symbolizującą polską flagę i kartonowym orzełkiem zawisła na choince, którą jeńcy wnieśli po kryjomu do stalagu. Bombka z Memmingen jest przechowywana przez rodzinę Dembińskich i każdego roku przed wigilią jako pierwsza przed innymi ozdobami zawieszana na choince.
Aureliusz Zenon Dembiński to postać autentyczna. We wrześniu 1943 r. wstąpił on w szeregi Armii Krajowej i przyjął pseudonim „Zagłoba”. Od tej pory brał udział w szkoleniach oddziałów bojowych AK poza Warszawą. Zajmował się również kolportażem prasy podziemnej oraz małym sabotażem. W Powstaniu Warszawskim walczył w kompani „Harcerskiej” Batalionu „Gustaw”, który prowadził ciężkie walki w rejonie ulic Miodowej, Podwala, Ślepej i Piwnej na Starym Mieście. 13 sierpnia 1944 r. cudem uniknął śmierci podczas eksplozji niemieckiego transportera ładunków wybuchowych. 1 września przeszedł kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia. Tam walczył u boku swojego ojca. Po kapitulacji Warszawy wraz z innymi powstańcami trafił do niewoli niemieckiej. Był jeńcem Stalagu 344 Lamsdorf następnie Stalagu VII B Memmingen (Bawaria), gdzie przebywał aż do wyzwolenia przez armię amerykańską. W wrześniu 1945 r. został żołnierzem II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. Po zdemobilizowaniu w 1948 r. zamieszkał w Anglii.
Anna Perdion

Janina Dubnicka