Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Ustanowione przez UNESCO święto jest obchodzone 21 lutego.

W ZSO obchodziliśmy to święto dzięki zaangażowaniu naszych polonistek – Kamili Bystrzyjewskiej i Moniki Stanisławskiej. Na lekcjach uczniowie mogli obejrzeć filmiki związane z językiem polskim, rozwiązać quizy i testy znajomości języka ojczystego. Dodatkowo SU przeprowadził plebiscyt na najpopularniejsze polski słowo. Zwyciężyły dwa słówka:

PSZCZÓŁKA – według uczniów

MIŁOŚĆ – według nauczycieli

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwracać uwagę na wagę zachowania różnorodności językowej świata, ponieważ wymieranie języków przybrało niepokojące tempo. Co dwa, trzy tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a razem z nim związane z nim bogactwo kulturowe.

Jakie jest przesłanie Dnia Języka Ojczystego w 2023 r.

Temat tegorocznych obchodów to „Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji”. Na stronie UNESCO wskazano, że „wielojęzyczne i wielokulturowe społeczeństwa istnieją dzięki swoim językom, które przekazują i zachowują tradycyjną wiedzę i kultury w sposób zrównoważony”.

UNESCO zwraca uwagę, że „różnorodność językowa jest coraz bardziej zagrożona, ponieważ coraz więcej języków zanika”.

„W skali globalnej 40 procent populacji nie ma dostępu do edukacji w języku, którym mówi lub który rozumie. Niemniej jednak w dziedzinie edukacji wielojęzycznej dokonuje się postęp, wraz z rosnącym zrozumieniem jej znaczenia, zwłaszcza we wczesnej edukacji, oraz większym zaangażowaniem w jej rozwój w życiu publicznym” – napisano.

W ramach wydarzenia organizowanego przez UNESCO 21 lutego w Paryżu odbędzie się debata na temat potencjału wielojęzyczności w zakresie przekształcania edukacji z perspektywy uczenia się przez całe życie i w różnych kontekstach.

Fotorelacja poniżej:

Janina Dubnicka