STAN WOJENNY – pamiętamy

13 grudnia

We wtorek, 13 grudnia 2022 r. o godz. 19:30 zapalone zostały symboliczne świece upamiętniające ofiary stanu wojennego w Polsce.

Do kampanii Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” po raz kolejny przyłączył się Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach. 

Akcja pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności wyrażonego wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r., przez mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy – prezydent USA oraz papież Jan Paweł II. W podobny sposób swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz wyrażali Polacy w kraju.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Był niezgodny z Konstytucją PRL. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

Do kampanii można również przyłączyć się zapalając wirtualną świeczkę na stronie: https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/  

„Zbrodnia na narodzie polskim – 41 rocznica wprowadzenia stanu wojennego”.

 

Wehikuł czasu…..istnieje czy nie?

Uczniowie naszej szkoły doświadczyli takiego wrażenia uczestnicząc w żywej lekcji historii zorganizowanej przez Nasze dwie Panie od historii – Annę Perdion oraz Małgorzatę Cedrowską. Zafundowały one niezapomnianą podróż rozpoczynającą się w pamiętną niedzielę 13 grudnia 1981, a kończącą 22 lipca 1983 – tyle bowiem trwał stan wojenny w naszym kraju. Na przestrzeni tych lat uczniowie dowiedzieli się dlaczego wszystkie dzieci w tę grudniową niedzielę myslały, że popsuły sie telewizory, skąd się wzięły wrony, co to godzina milicyjna, a także dlaczego ludzie stawiali telewizory na parapetach.  Zobaczyli jak wyglądała ówczesna codzienność, za co karani byli zwykli ludzie, czytali obwieszczenia I plakaty, zapoznali się z zakazami oraz poznali absurdy tamtych lat. Młodzież zobaczyła w swojej klasie scenografię do kultowego filmu Barei “Miś”, podziwiali nowoczesny sprzęt lat 80 – tych, widzieli jak wygladały ulice I dowiedzieli się, co to była bibuła. Obejrzeli wspaniałą prezentację ukazującą w wielkim skrócie to ważne wydarzenie w dziejach Naszej historii. z jego głównymi bohaterami, migawkami z ulic, przemówieniami. Ta lekcja zakończyła się fotografią orły v wrony.

         

 

    

Janina Dubnicka