Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Jego głównym celem jest wyrównanie szans poprzez podniesienie kompetencji czytelniczych w społeczeństwie oraz stwarzanie warunków dla upowszechniania i równego dostępu do dóbr kultury, która stanowi o tożsamości narodu polskiego, jego trwaniu i rozwoju. Ze względu na skalę oddziaływania, jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za Priorytet 3, czyli zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych, odpowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Wspieranie rozwoju czytelnictwa, które stwarza możliwość kształcenia się przez całe życie, wpływa na dobrostan jednostki i sposób jej funkcjonowania w społeczeństwie. Umiejętność czytania, szczególnie ze zrozumieniem, warunkuje aktywny udział w życiu społecznym oraz determinuje sposób radzenia sobie ze zmianami na rynku pracy. Wzmocnienie czytelnictwa wśród najmłodszych jest więc inwestycją w ich kompetencje społeczne.
Biblioteka szkolna w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wydminach w 2022 roku przystąpiła do udziału w NPRCz i otrzymała wsparcie finansowe 12 tys. zł. Zostało one wykorzystane na wyposażenie biblioteki w sprzęt komputerowy, oprogramowanie biblioteczne, czytnik, oraz zakup wielu nowości wydawniczych, lektur, literatury psychologicznej, historycznej, patriotycznej, dostosowanej do uczniów z terenów objętych wojną oraz uczniów z niepełnosprawnością.
Ewa Zastocka