Projekt ESA – Edukacyjna Sieć Antysmogowa

Link do monitorowania bieżącego stanu powietrza, temperatury, wilgotności i ciśnienia atmosferycznego:

https://esa.nask.pl/szkola/id/1498/panel

Na głównym budynku szkoły w Wydminach zainstalowane zostało urządzenie mierzące jakość powietrza. Dzięki niemu mieszkańcy Wydmin mogą sprawdzić, jakim powietrzem oddychają. Czujnik mierzy stężenie pyłu PM 2,5 i PM 10. Co to są PM2,5 i PM10?

To skróty oznaczające pyły zawieszone (ang. particulate matter). W pewnym uproszczeniu są to drobne cząsteczki sadzy. Z łatwością przedostają się do krwi, a dalej do najważniejszych organów naszego ciała. Ich głównym źródłem jest spalanie w domowych piecach węgla i drewna. Pyły emitowane są też przez samochody i przemysł. Aby wyobrazić sobie, jak drobny może być pył zawieszony, trzeba wiedzieć, że jest dużo mniejszy niż ziarnko piasku czy średnica włosa. Pył PM10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (około jednej piątej grubości ludzkiego włosa). Pył PM2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

ESA, czyli Edukacyjna Sieć Antysmogowa, to projekt, w którym szkoły wspólnie działają na rzecz poprawy jakości powietrza.

ESA tworzy sieć zaangażowanych szkół i przedszkoli, która stopniowo obejmuje obszar całej Polski. Edukuje dzieci i dorosłych po to, abyśmy jak najszybciej wszyscy mogli odetchnąć czystym powietrzem.

ESA mierzy się ze smogiem dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń! 

Edukacyjna Sieć Antysmogowa  

Janina Dubnicka