1. Część szkolnych obchodów Święta Niepodległości

Żywa lekcja historii w ramach Narodowego Święta Niepodległości.
10 listopada 2023 roku swoją obecnością po raz kolejny zaszczyciła naszą szkolę grupa rekonstrukcyjna: Chorągiew Zaciężna Rycerstwa APIS z Gniewu pod kierunkiem Jacentego Ordowskiego.
Uczniowie uczestniczyli w żywej lekcji historii z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jacenty Ordowski przybliżył dzieciom i młodzieży, z dużą dawką humoru, ważny wycinek historii naszego kraju. Tym razem przeprowadził nas przez końcówkę rozbiorów, przez okres Napoleona Bonapartego, Królestwo Polskie, powstania listopadowe i styczniowe, I wojnę światową aż do odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku. Opowieść wzbogaciły liczne postaci, za które przebierali się uczniowie. I tak na scenie zobaczyliśmy: kosyniera, grenadiera, uczestnika powstania styczniowego, żołnierza legionów Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz samego Józefa Piłsudskiego.
Nie zabrakło także ćwiczeń praktycznych, takich jak musztra grenadiera, sposoby walki kosyniera czy też żołnierza Józefa Piłsudskiego. Uczniowie mieli możliwość nie tylko ubrania się w stroje z epoki, ale także dotknięcia i obejrzenia repliki dawnej broni. Ta nietypowa lekcja historii wzbudziła jak zawsze ogromne zainteresowanie i dzieci i młodzieży.
Na zakończenie spotkania Dyrektor szkoły Dorota Fiedorczyk, delegacja przedstawicieli Gminy Wydminy: Zastępca Wójta Gminy Wydminy Andrzej Cieśluk oraz Sekretarz Gminy Wydminy Alina Romanowicz złożyli wieniec i zapalili znicz pod pamiątkowym Dębem Katyńskim.
Dziękujemy Mistrzowi Jacentemu Ordowskiemu i czekamy na kolejne spotkanie.
Anna Perdion

Janina Dubnicka