Sprawozdanie z realizacji 6 zadania konkursu „Szkolny Klub Wolontariatu”

Sprawozdanie z zadania 6,

Zaangażowanie szkoły i uczniów w akcje charytatywne  o zasięgu ogólnopolskim. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.

  1. Akcja ,,Góra Grosza”.

Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Akcja organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach 26.11.2018 r.- 02.01.2019 r. W tym czasie wolontariusze w naszej szkole zbierali do puszek pieniądze.  Dnia 14.02. 2019 r. zgodnie z instrukcją  spakowano i przesłano zebraną kwotę 287 zł 80 gr. do towarzystwa Nasz Dom.

  1. Ogólnopolska zbiórka żywności Caritas ,,Tak. Pomagam.”

W dniach 28-30.03. 2019 r. w godz. 8:00-13:00 w miejscowych sklepach (Lewiatan, Biedronka, BIS, Delikatesy Centrum) 20 wolontariuszy (uczniowie kl. 5, 6, 7, 8 oraz licealiści) zebrało 313 kg żywności. Dnia 30.03.2019 r. w godz. 13:00-15:00  grupa wolontariuszy posortowała   i spakowała żywność, by podzielić się nią z najuboższymi w okresie Świąt Wielkanocnych.

  1. V edycja akcji ,,Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”

Społeczność naszej szkoły już po raz czwarty wsparła Rodaków z Wileńszczyzny. Wolontariusze zebrali 327 zł, za które kupili przybory szkolne i przesłali je do Głównego Organizatora- Fundacji Polskich Wartości. Aby akcja przebiegała sprawnie i przyniosła jak najlepsze efekty, wolontariusze zorganizowali na dolnym holu naszej szkoły wystawę, która przybliżała i informowała na czym polega akcja i czemu służy. Nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Integracyjną w Solecznikach, gdzie  po raz kolejny została przekazana nasza paczka.

  1. Akcja charytatywna ,,Wielkanoc 2019 – paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących Polaków na Łotwie”.

W dniach 01.04.2019-02.04.2019 r. odbyła się wielkanocna zbiórka produktów spożywczych, chemicznych i szkolnych w ZSO w Wydminach dla najuboższych Polaków mieszkających na Łotwie. Koordynatorem akcji w szkole była Małgorzata Waszczak we współpracy z prezesem Stowarzyszenia ,,Dla Niepodległej” Januszem Niewiarowskim. Patronat nad całą akcją miała 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. Przedsięwzięcie to miało na celu pomoc społeczności polskiej na Łotwie z obszaru Łataglii. Mieszkańcy Ci to część starszego pokolenia Polaków, którzy utrzymują się ze skromnych rent, emerytur i zasiłków. Zebrano żywność z długim okresem przechowywania, środki higieny osobistej, chemię gospodarczą, zabawki, przybory szkolne i książki dla dzieci. Wszystko przekazano dla 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, ul. Mazurska 11-500 Giżycko.

Zdjęcia z przeprowadzonych akcji -(Załącznik nr 1.)